Hronovskému hokeji přeji hlavně jistotu, říká starostka města paní Hana Nedvědová

Dostavba hronovské Wikov arény se již pomalu chýlí ke svému konci a pro fanoušky hronovského hokeje tak bude brzy slavnostně otevřen dokončený zimní stadion s odpovídajícím zázemím, které v Hronově mnoho let chybělo. Nejen o dostavbě stadionu, ale i o hokeji celkově jsme si povídaly se starostkou Hronova paní Hanou Nedvědovou.

V současnosti probíhá finální fáze dostavby hronovské Wikov arény. Jak vnímáte, že se podařilo po dlouhé době zimní stadion dokončit a Hronov tak bude mít konečně plnohodnotný zimní stadion?

Společným úsilím s mými kolegy v radě a zastupitelstvu se nám podařilo dovést zimní stadion k tomu, že letos bude dokončen, což mě samozřejmě těší. Ten příběh má patnáct let trvání – když jsem nastoupila v roce 1998 do funkce starostky města, tak byl stadion v tragickém stavu. Město Hronov se muselo tenkrát rozhodnout, jestli zimák chce, a to i s vědomím, že nás bude stát hodně peněz a že potřebnou rekonstrukci nemůžeme udělat najednou, nebo že ho nechce a nechá ho nějakým způsobem dožít. My jsme se rozhodli, že ho chceme, protože jsme vlastně na trase od Náchoda nahoru do broumovského výběžku posledním městem, kde zimní stadion je. Hokej tady má navíc obrovskou tradici - když tady byly firmy jako ČKD a Tepna, tak vlastně za jejich trvání došlo k výstavbě stadionu. Já jsem na něm strávila mládí, stavěla jsem se na brusle, můj syn tam hrál hokej, tak jsem byla ráda, že takové rozhodnutí přišlo.

Pak samozřejmě přišla otázka, z čeho budeme vše financovat. Rekonstrukci se podařilo rozdělit do tří etap, kdy se nejdříve dělala plocha, poté zastřešení a nakonec nové sociálky, kabiny, zázemí pro klub, restaurace atd. To, že bude zimák dokončen zrovna v letošním roce, souvisí především se změnou rozpočtového určení daní. Hronov má podle současného vývoje na straně příjmů zhruba o 10 milionů korun ročně více, než měl dříve. Ale i přesto jsme si na dostavbu vzali úvěr. Kromě úvěru na přístavbu Justynky žádné jiné úvěry nemáme, tak to není pro město žádná velká finanční zátěž.

K souhlasu zastupitelů s dostavbou přispělo také to, že jsme se na začátku tohoto volebního období rozhodli je na zimák vzít. Chtěli jsme jim v reálu ukázat, v jak žalostném stavu kabiny a sociální zařízení jsou. Když jsme na zimák přišli a kolegové otevřeli dveře do sociálního zařízení jak dam, tak pánů, stačil ten odér a nikdo už se tam nešel podívat. Takže i ti zastupitelé, kteří nikdy nebruslili a nikdy na zimáku nebyli, dostali obrazně řečeno takovou facku, že nebyl problém dostavbu schválit. Já jsem za to moc ráda, protože odborníci, kteří projíždějí stadiony, říkali, že až se zimák dostaví, tak budeme mít jeden z nejkrásnějších zimáků v Královéhradeckém kraji. A na to jsem samozřejmě pyšná.

 

Jaký máte Vy sama obecně vztah k hokeji?

Velmi kladný. Pokud se hraje na mezinárodní úrovni – olympiáda, mistrovství světa – tak to sleduji a dovolím si říct, že jsem úplně fanatickým fandou. Mám hokej ráda, protože je to rychlá hra, oproti třeba fotbalu, kdy mám pocit, že hráčům trvá strašně dlouho, než přeběhnou hřiště. V hokeji je to takové akční.

 

A konkrétně k tomu hronovskému? Navštěvujete například domácí utkání?

Už jsem zmínila, že můj syn hrával hokej, i teď si chodí zahrát do ligy neregistrovaných. Na hokeji jsem se tady byla podívat, ale protože jsem časově hodně vytížená, tak chodí spíš pan místostarosta a podává mi reference. Ale to, že město vnímá, že zdejší hokej má úspěchy, tak to si myslím, že jsme ukázali i tím, že družstva mužů i přípravky byla oceněna za vzornou reprezentaci města. Takže já si zdejšího hokeje moc vážím.

 

Máte nějaký zážitek týkající se hronovského hokeje, na který ráda vzpomínáte?

Pro mě je zážitek, když jdu vhodit například nějaké symbolické první buly, jak tomu bylo třeba u příležitosti otevírání nově zastřešeného stadionu. Já měřím 173 centimetrů, takže jsem na ženu docela vysoká, ale mezi hokejisty si připadám úplně jako trpaslík.

Dále byl pro mě úžasný zážitek, když se tady hrálo utkání staré gardy a já jsem tak viděla přímo na stadionu v Hronově hráče, na které jsem koukala předtím v televizi.

 

Jak vnímáte úspěchy, kterých hronovský hokej v posledních sezónách dosáhl? Ať už se jedná o zisk titulu následovaný dvěma bronzovými medailemi u A-týmu, nebo o obrovské úspěchy hronovské přípravky, která patřila k české špičce?

Jak už jsem předtím zmínila, za vzornou reprezentaci jsem samozřejmě vděčná. Já si myslím, že každý, kdo něco hraje, ať je to jakákoliv hra, tak ten úspěch se cení. A na tak malé město jako je Hronov je zisk titulu obrovský úspěch. Pro mě je důležité, že to ti chlapi nehrají jen sami pro sebe, ale dělají i zábavu pro Hronováky i lidi z nejbližšího okolí. A musím říct, že nám okolní města závidí i návštěvnost. Já se vždycky špičkuju s panem starostou z Náchoda, že i přesto, že jsou Evropským městem sportu, tak my jsme v tomhle daleko lepší. A co se týká malých dětí, tak to si myslím, že se hokejovému klubu teď hodně povedlo, že se zaměřili na práci s mládeží. Musí si vychovat potěr, aby bylo možné i za pět, deset let chodit se na co koukat. Je to určitě dobře, protože každá sportovní aktivita dětí je vítaná. Jednak se naučí žít v kolektivu, poznají kamarádství ale fajn je i to, že netráví čas doma u počítače. Tak zaplať pánbůh za to, že se o to klub stará a že má lidi, kteří se ve svém volném čase dětem věnují. Je to úžasné.

 

Jaký dopad mají podle Vás dobré výsledky klubu na propagaci města?

Jenom pozitivní. Úspěch jakéhokoli Hronováka v jakékoli oblasti je dobrá a pozitivní propagace města.

 

Návštěvnost hokejových zápasů A – týmu ve Wikov aréně přesáhla v minulé sezóně 6 000 diváků a každé utkání tak navštívilo v průměru 417 fanoušků. Co na tato čísla říkáte?

Mě to těší, nemůžu říct nic jiného. Je to vlastně i odpověď na to, jestli rozhodnutí města před těmi patnácti lety bylo správné. A právě to, že tam lidé chodí, baví se, rádi na hokej koukají, je potvrzením toho, že mít zimák v Hronově bylo správné rozhodnutí.

 

Je něco, co byste chtěla hronovskému hokeji popřát, případně vzkázat?

Protože právě teď za sebou máme poměrně i těžká a složitá jednání o fungování klubu, tak bych hokeji v Hronově moc přála, a doufám, že i město tomu pomůže, aby měl určitou jistotu, že nebude fungovat jen tuto následující sezónu, ale že tady bude i ty sezóny další. Samozřejmě, že se bavíme o finančních prostředcích. Přála bych mu, aby se klubu tyhle existenční a finanční problémy podařilo překonat, aby získal stabilitu. Protože to je právě podmínkou toho, abychom se vůbec měli na co chodit dívat. To si myslím, že je pro ně teď vůbec nejdůležitější, má to přímou návaznost na hráče, funkcionáře i na diváky. Takže mu přeju hlavně to, aby se podařilo tu finanční situaci zvládnout nejenom pro letošní rok, ale i pro ty roky další a aby získal určitou jistotu. Když nevíte, co bude příští rok, tak je to strašné, ať je to doma, v hokeji nebo kdekoli jinde. Nejistota je zkrátka to nejhorší, co může kohokoli v jakékoli činnosti potkat, tak z toho důvodu jim přeji tu jistotu.  

                                                                                                                                                 
                                                                                                                                          Konečné pořadí po základní části

Pořadí Klub Utkání Skóre Body
    1 Nový Bydžov

      

       
    2 HC Hronov           
    3  HC Náchod       

   

  
    4 HC Jaroměř                   
    5 Třebechovice                 
    6 HC Trutnov B                 
    7 Baroni Opočno

     

       
    8 Spartak NMNM                  
    9 Semechnice                   
     

  

     

 

.