Za Hronov
hlavu dám
PODPOŘ SVŮJ KLUB
ČÍSLO TRANSPARENTNÍHO ÚČTU: 2102632024/2010

Historie hokeje

Kanadský hokej v Hronově.

Lední hokej jako tzv. kanadský hockey se v Československu hrál sice poměrně dlouho, ale jeho rozvoj se datuje až od mistrovství světa 1933 v Praze. Tehdy se rozšířil i na český venkov a objevil se i ve zdejším regionu.

V Hronově tehdy působil Atleticko-fotbalový klub (AFK), který byl založen roku 1904. Jako sportovní klub se zaměřil zejména na populární fotbal, později (od 20./30. let) provozoval také atletiku a tenis a rovněž založil sekci zimních sportů, které byly zastoupeny lyžováním a bruslením.

V prosinci 1933 zřídil AFK na svém hřišti na Bosně kluziště o ploše 3000 m2, které bylo večer elektricky osvětleno. Pozadu nezůstaly ani další spolky: v lednu 1935 tělocvičná jednota Sokol Hronov zřídila kluziště v Tyršových sadech a o dva roky později zřídil místní odbor Masarykovy letecké ligy kluziště na pivovarském rybníku.

Tím byly dány předpoklady pro hokejovou hru, která si našla značnou oblibu zejména mězi dospívající mládeží. Počátky nebyly ovšem nijak jednoduché, hokej se hrál ve velmi amatérských podmínkách. Nadšení zájemci se ve své volném čase učili hrát s pukem, seznamovali se s pravidly, sháněli si výstroj atd. První kluziště byla stavěna jednoduše, bez odpovídajících mantinelů. Materiální vybavení bylo navíc velmi finančně náročné. Samozřejmě záleželo také na rozmarech počasí a jaké kvality byl přírodní led.


První zápas 1937

Dosud první známý a zřejmě i oficiální, byť jen přátelský zápas sehrál AFK Hronov v neděli 10. ledna 1937 večer, když na svém hřišti podlehl Sokolu Náchod 2:4.


Sezóna 1938/1939

Velmi intenzivní byla sezóna 1938/1939. Kluziště AFK bylo ve velmi dobrém stavu, led byl upravován a dle novinových soudobých zpráv (z 6.1. a 13.1. 1939) byli jak bruslící návštěvníci, tak i diváci plně spokojeni. Vstupné bylo lidové.

Hokejové (hockeyové) mužstvo AFK Hronov zahájilo činnost několika zápasy.

V prvním utkání podlehlo doma sokolu Červený Kostelec 3:5, když za Hronov skórovali Vacek, Svoboda a Vaňura.

Odvetný zápas se hrál v neděli (zřejmě 18. prosince 1938) v Červeném Kostelci a skončil remizou 3:3, ačkoliv ještě několik minut před koncem vedl Hronov, hrající bez střídání hráčů, 3:1. Branky dali Vace, Nič, Svoboda. Další neděli večer (tedy 25. prosince 1938) prohrál AFK Hronov se Sokolem Bukavice (lidově zvané Bukavice 4:6. V tomto zápase hráli domácí slabě, náhradní brankář podal matný výkon.

Ve středu (28. 12. 1938) sehrál AFK Hronov další zápas, tentokrát s prvotřídním mužstvem SK Náchod. Jak referovali místní noviny: „Hosté nastoupili jen s náhradníkem za Vébra, zato ale posíleni Balcarem a zvítězili po taktické hře 2:1, když domácí měli po většinu zápasu převahu, ale útok nedovedl střelbou tuto vyjádřit“. Jak se ještě uvádí, zápas velmi dobře soudcoval p. Jirsák, branky za Náchod Balcar 2, za Hronov Sboboda.

Po vánočních svátcích sehrál AFK Hronov dva přátelský zápasy s bývalým mistrem SK Sparta Úpice. Oba zápasy prohrál, ovšem velmi čestně. V pátek 6. ledna 1939 na dobrém ledě v Úpici 2:8 (2:0, 0:1, 0:7), v odvetě (revanche) v neděli 8. ledna v Hronově 1:3 (0:2, 1:1, 0:0) před velmi četnou návštěvou. Branky za hosty: Stoklasa, Macek, Kulda, za Hronov: Vacek. Jak se píše: „ Hosté itentokráte předvedli velmi pěknou hru, domácí ale dobře vzdorovali, ba měli celkem více ze hry, bohužel nedovedli pro špatnou střelbu převahu vyjádřiti.“

Ještě týž den v neděli dopoledne (8.1.) prohrál kombinovaný AFK v Bukovici s tamním Sokolem 1:4. Tím také skončila hokejová sezóna.

Následující sezóny ovlivnila nacistická okupace a probíhající válečné události. Ze sezóny 1939/1940 je znám pouze výsledek tréninkového zápasu AFK Hronov – SK Náchod 2:8. V této sezóně se ovšem reorganizovala východočeská hokejová župa, která tehdy měla sídlo v Pardubicích a jejíž původní obvod byl vymezen až po Hlinsko a Kolín. Její těžkopádné vedení i značný rozvoj hokejových klubů v kraji vedl následně k tomu, že se organizačně rozdělila a 16. března 1940 byla nově ustavena tzv. Orlická župa v Hradci Králové, která registrovala všechny hokejové kluby na protektorátním území Náchodska a Hradecka. Do ní se také definitivně přihlásily hokejové kluby SK Červený Kostelec a AFK Hronov, které se měly zúčastnit mistrovské soutěže v příští sezóně. Mistrovské zápasy se hrály v tzv. okrscích, ve zdejším regionu tehdy dominovaly týmy Náchoda a Jaroměře, vítězové okrsků hrály o župní titul.


Sezóna 1940/1941

Na novou sezónu 1940/1941 obdržel AFK Hronov přípěvek 1.000 korun od města na zařízení kluziště (zřejmě na mantinely a lavice), které bylo v plném provozu a jež svou velikostí patřilo k nejlepším v celém kraji. (Tak tehdy lakonicky informoval místní tisk, bohužel jiné zprávy nejsou známy….). V této době se již nemohlo hrát večer kvůli všeobecnému nařízení o zatemnění.


Sezóna 1941/1942

Zhodnocení zimní sezóny 1941/1942 přinesl místní tisk až 24.4.1942 v článku pod názvem „Jak se připravuje AFK Hronov 40 na jarní sezónu?“ V něm se pouze stručně uvádí: „ V letošní zimě za všestranné podpory fotbalového odboru zahájili opět hronovští hokejisté a zaznamenali několik pěkných úspěchů, mezi nimi i vítězství 2:0 nad SK Náchodem na vlastním hřišti.“


Sezóna 1942/1943

Následující sezóna 1942/1943 měla být velká. Alespoň 27.11.1942 se píše: „AFK Hronov 40 chystá letos bohatou zimní sezónu. Na sportovním hřišti zřídí kluziště a hokejové hřiště, na němž uspořádá krasobruslařské podniky a sehraje řadu mistrovských i přátelských zápasů v ledním hokeji:“ (Bohužel tolik vše….)


Sezóna 1943/1944

Až ze sezóny 1943/1944 je známo více informací:

Tak předně okresní mistrovství mládeže v ledním hokeji skončilo takto: 1. LTC Nové Město n. Met., 2. SK Náchod, 3. VK Habeš Náchod, 4. SK Novokrčínský, 5. AFK Hronov 40, 6. SK Bohuslavice, 7. SK Česká Skalice, 8. PK Police. Samotný AFK Hronov 40 zahájil hokejovou sezónu tréninkovým zápasem s SK Náchod 8 v Náchodě a prohrál 1:3. Ovšem dorost v předzápase stejným poměrem vyhrál.

Mistrovství III. Třídy zahájilo mužstvo dospělých vítězným zápasem venku s VK Habeš Náchod 2:0, odpoledne téhož dne v oslabené sestavě a bez brankáře prohrálo v Krčíně s prvotřídním Novokrčínským SK 12:1. Dále hrálo s SK Náchod 8 a po krásném kolektivním výkonu zvítězilo 6:1 (3:0, 1:0, 2:1), když náchodští hokejisté hráli v kompletní sestavě, určené na mistrovské zápasy. Ovšem AFK převyšoval svého soupeře jak bruslařsky, tak i technicky.

Branky dali: St. Bergr 2, Nič 2, Dresler 1, Andrejsek 1, čestný úspěch za Náchod dal známý nezmar J. Balcar.


Sezóna 1944/1945

Dále (7.1.1944) byli čtenáři informováni: „Pro nastávající sezónu má AFK Hronov 40 toto mužstvo k dispozici:

brankáři K. Hušek, zvaný „Kosťa“, 19 let, odchovanec SK Slavia Hradec Králové. M. Kříž, 26 let, odchovanec AFK Hronov.

Obránci: J. Malina – „Joska“, 22 let, atlet – desetibojař. J. Vacek – „Punťa“, 24 let, atlet – půlkař. B. Emmer – „Kačer“, 18 let, atlet – vrhač.

Útočníci: J. Berger – „Špunt“ atd., nemladší člen mužstva, necelých 16 let, výborný bruslař a technik, všestranný sportovec. L. Habr, 21 let, všestranný atlet, známý desetibojař. V. Macek – „Vlastník“, 24 let, výborný volejbalista. J. Hybša, 21 let, atlet. A pak ještě dorostenci Frýba, Bitnar, Nágl. Celkové stáří mužstva 197 let, průměr 20 roků. Je to jistě z nejmladších mužstev.“

O rok později (26.1.1945) AFK Hronov 40 oznámil nového sekretáře, jímž se stal Jaroslav Hainzel, úředník firmy Kudrnáč, Velké Poříčí 388, telefon Náchod – gumovka 550. Volné termíny hokejistů na svém hřišti byly k dispozici v neděli 11., 18. a 25. února.

Následně (2.2.1945) vyšlo novinové prohlášení: „Spolupráce AFK Hronov 40 a AFK Velké Poříčí v hokeji. Dohodu čelných přestavitelů obu klubů Hronovska byl utvořen nový výbor hokejového odboru, který bude reprezentovat v hokeji tato dvě známá sportovní střediska. Hokejový tým AFK Hronov je složen z hráčů obou klubů a patří mezi nejlepší v Jiráskově kraji.

V mužstvu hrají: Berger I., Berger II., Dresler, Andrejsek (vesměs AFK Velké Poříčí), Nýč, Malina, Vacek, Emmer (vesměs AFK Hronov 40). Pro letošní sezónu byli získáni: Sikrener (Břevnovský SK), Hájek (SK Veleslavín), Hybša (ČASK Praha). Klub dále jedná o uvolnění obránce Svobody z SK Týniště n. Orl. Velkou posilou pro mužstvo má být jeden známý internacionál, který má zastávat rovněž funkci trenéra a o jehož uvolnění se čile jedná. Nové vedení klubu, ve kterém jsou samí známí zkušení sportovní pracovníci, se jistě postará o bohatý program letošní sezóny, který bude dle možností zpestřen krasobruslařskou exhibicí nejznámějších krasobruslařů a krasobruslařek.

Přihlášky nových dorostenců přijímá: Antonín Nágl, fotograf, Hronov, a Oldřich Hanuš, velkoobchod textilem, Velké Poříčí n. Met.“

AFK Hronov ukončil pestrou sezónu 25. února 1945 dvěma přátelskými zápasy – oba vyhrál:

VK Habeš Náchod 2:0 (0:0, 1:0, 1:0), branky Berger I. A Dresler, a

SK Česká Skalice 5:0 (0:0, 2:0, 3:0), branky Dresler 2, Berger I., Berger II. a Nýč po 1.

A jak se dále uvádí: „Letošní sezóna v hokeji byla v Hronově velmi čilá. Mužstvo sehrálo úhrnem 17 zápasů s celkovým skóre 54:41. Z toho bylo 9 zápasů na domácím kluzišti ve Velkém Poříčí a 8 na cizích hřištích. V mužstvu se vystřídalo celkem 19 hráčů a všechny zápasy absolvovali pouze ex-Poříčáci Berger I., Dresler a Berger II. Střelcem mužstva je Berger I. s 19 brankami, následující: Dresler 14, Nýč 7, Berger II. 6 atd.

Nové vedení odboru dalo příležitost hráčům utkat se s těžšími soupeři a docílené výsledky s SK Meteor Svobodné Dvory 3:7 a s SK Týniště 1:3 svědčí o tom, že letošní soubor závodního mužstva byl dosud nejlepší, jaký kdy Hronov měl.

Přes letní přestávku bude mužstvo vhodně doplněno novými akvizicemi, takže v příští sezóně jistě veřejnost překvapí. Závěrem letošní činnosti děkuje AFK Hronov 40, hokejový odbor, všem návštěvníkům letošních zápasů za projevenou přízeň. J. H.“

Materiálové podklady byly čerpány pouze z kusých novinových zpráv místního tisku (zejména týdeníků Náchodské listy, U nás a Náchodský kraj).

Dříve a nyní, původní a dnešní místo zimního stadionu a dnešní působiště odílu HC Wikov Hronov.


Sezóna 2005/2006

V této sezóně se hokejisté Hronova umístili na 7. místě (předposlední) a pro další sezónu se udrželi v 1. KLM.


Sezóna 2006/2007

Sezónu 2006/2007 zahájili hronovští hokejisté pod novým názvem – HC Wikov Hronov. Jméno generálního sponzora se také objevilo v názvu zdejšího zimního stadionu, který od této sezóny nese jméno Wikov aréna. Na trenérskou lavičku se postavil nový trenér Radek Měsíček a změn se dočkal i hráčský kádr.

Sezóna však k povedeným nepatřila, v základní části se mužstvu podařilo zvítězit pouze v pěti zápasech a zisk pouhých 17 bodů odkázal Hronov ke hře ve skupině B, kde odehrál zápasy play-out se Třebechovicemi a s Trutnovem a umístil se na konečné šestém místě (předposlední).


Sezóna 2007/2008

V sezóně 2007/2008 doznalo mužstvo mužů hned několika změn. Z důvodu malého počtu kmenových hráčů museli být angažováni i hráči z jiných klubů. Tým posílili například hráči z mužstva HC Náchod, který se v této sezóně do soutěže vůbec nepřihlásil. Vstup do sezóny se však nevydařil podle představ klubu a první tři zápasy mužstvo prohrálo. Nikdo však nic nevzdával a snaha se nakonec vyplatila – zlom v sezóně přišel v zápase s Novým Bydžovem, který Hronovští vyhráli. Od té doby už se týmu dařilo a po základní části se umístil na celkovém čtvrtém místě a poprvé se tak probojoval do závěrečných bojů play-off, kde nakonec obsadil čtvrté místo. Poprvé také vyslal hronovský oddíl své hráče do reprezentačního výběru kraje, který se postavil proti vítězi – Spartaku Nové Město nad Metují.


Sezóna 2008/2009

Sezóna 2008/09 byla už od svého počátku provázena změnami, v kraji byla totiž oproti předešlým sezónám zřízena jednotná soutěž pro kategorii mužů. Hronovu se stejně jako v minulém ročníku podařilo probojovat do play-off a nakonec obsadil celkové páté místo.


Sezóna 2009/2010

V ročníku 2009/10 došlo k poměrně velkým změnám v kádru, tým posílili junioři z Hradce Králové. Oproti minulým sezónám se Hronovu tentokrát do nejlepší šestky probojovat nepodařilo a dveře pro play-off se mu definitivně zavřely v utkání proti Náchodu a celkově se umístil na sedmém místě.


Sezóna 2010/2011

Hronovu se podařilo skvěle proplout základní částí i její nadstavbou, když se mu obě tyto části podařilo vyhrát a postupoval tak do závěrečných bojů play-off z prvního místa. V semifinále se postavil proti Dvoru Králové, kterému nedal příležitost k jediné výhře, a po semifinálové sérii vyhrané 3:0 postoupil do finále proti Novému Městu. Ani Spartak se z žádného vítězství radovat nemohl a hokejisté Hronova tak poprvé v historii klubu zvítězili v Krajské lize Královéhradeckého kraje.


Sezóna 2011/2012

V ročníku 2011/12 došlo ke změně hracího modelu, který nezahrnoval play-off. Vstup Hronova do sezóny nebyl moc vydařený, každým odehraným zápasem se ale výkony zlepšovaly. Do druhé části sezóny vstupovali Hronovští ze šestého místa a po přepočítání bodů ze vzájemných zápasů s ostatními postupujícími celky byli pátí. Ve druhé části se Hronovu díky dobrým výsledkům podařilo nakonec vybojovat konečné třetí místo.


Sezóna 2012/2013

Nová hokejová sezóna oproti té minulé slibovala opět napínavé boje v play-off, další novinkou byl také nástup nového soupeře, a to celku z Trutnova, který se po nezaplacení startovného pro II. ligu, musel spokojit s krajskou soutěží. V základní části se Hronov spíše trápil, dobrá utkání střídaly nepovedené zápasy s papírově slabšími týmy, které dělaly Hronovu velké potíže. Po odehraných čtyřiadvaceti utkáních základní části se Hronov umístil na pátém místě a ve čtvrtfinále play-off se postavil proti Třebechovicím. Ve čtvrtfinále zvládli Hronovští soupeře porazit ve všech třech zápasech a díky tomu postoupili do semifinále proti Trutnovu. Celek z Krkonoš byl však velmi těžkým soupeřem a Hronov mu dokázal vzdorovat až ve třetím utkání, které však ani přes výrazné zlepšení nedotáhl do vítězného konce a musel se spokojit se bojem o třetí místo proti Novému Městu nad Metují. Po neúspěchu v semifinále měl Hronov za cíl obhájit třetí místo z předchozí sezóny, ale první dvě třetiny proti Novému Městu tomu vůbec nenasvědčovaly, Hronovští se však dokázali vzchopit a ve znamení neuvěřitelného obratu si zajistili vítězství v prvním vzájemném zápase, které bylo možná právě tím klíčovým utkáním, díky kterému si následně dokráčeli ještě pro další dvě výhry a dokázali tak obhájit bronzové medaile z předchozího ročníku.

Přehled ligové účasti

Sezóny

Soutěž

Úroveň

Play-off, nadstavba, sk. o udržení...

Poznámky

2003/04

Královéhradecká a Pardubická krajská liga - sk. A

4. úroveň

8. místo

Skupina o umístění (16. místo)

Sestup

2004/05

Královéhradecký a Pardubický krajský přebor

5. úroveň

2. místo

Zápas o 3. místo (výhra)

Postup

2005/06

Královéhradecká a Pardubická krajská liga - sk. A

4. úroveň

7. místo

Skupina o umístění A (8. místo)

Reorganizace

2006/07

Královéhradecká krajská liga

4. úroveň

6. místo

2007/08

Královéhradecká krajská liga

4. úroveň

4. místo

Zápas o 3. místo (prohra)

2008/09

Královéhradecká krajská liga

4. úroveň

5. místo

2009/10

Královéhradecká krajská liga

4. úroveň

8. místo

Zápas o 7. místo (výhra)

2010/11

Královéhradecká krajská liga

4. úroveň

1. místo

Vítěz; odmítnutí kvalifikace o 2. ligu

2011/12

Královéhradecká krajská liga

4. úroveň

3. místo

2012/13

Královéhradecká krajská liga

4. úroveň

5. místo

Zápas o 3. místo (výhra)

2013/14

Královéhradecká krajská liga

4. úroveň

5. místo

Zápas o 5. místo (prohra)

Odhlášení ze soutěže

V letech 2014–2015 byl klub bez A-mužstva, v soutěžích přihlášena pouze mládežnická družstva.

2015/16

Královéhradecká krajská soutěž

5. úroveň

1. místo

Baráž o krajskou ligu (1. místo)

Postup

2016/17

Královéhradecká krajská liga

4. úroveň

4. místo

Zápas o 3. místo (prohra)

2017/18

Královéhradecká krajská liga

4. úroveň

5. místo

Čtvrtfinále

2018/19

Královéhradecká krajská liga

4. úroveň

5. místo

Čtvrtfinále

2019/20

Královéhradecká krajská liga

4. úroveň

2. místo

Semifinále

2020/21

2. liga - sk. Sever

3. úroveň